vineri, 14 mai 2010

Stam cu mana intinsa dupa pampersi

Pe langa alte cheltuieli, Guvernul a decis sa reduca si idemnizatia pentru cresterea copilului. In momentul de fata aceasta idemnizatie este fie de 600 de lei, fie 85% din media veniturilor realizate in ultimele 12 luni de munca, timp de doi ani

Unii s-au gandit sa faca un protest din acese motiv, nu li pare normal ca statul sa numai plateasca aceleasi sume. Din pacate, desi poate suna inuman, copilul e ca si o afacere: in momentul in care te decizi sa dai nastere unui copil, printre altele, pui in balanta si aspectul financiar: imi permit aceasta cheltuiala? Imi permit sa il hranesc, sa ii cumpar haine, sa ii cumpar vaccinurile si medicamentele de care are nevoie, sa ii asigur o educatie decenta? Din punctul meu de vedere lucrurile astea ar trebui sa cantareasca enorm in momentul in care cineva ia decizia respectiva pentru ca si de aceste lucruri depinde viitorul copilului, depinde ce fel de om va deveni.

In timp ce in majoritatea tarilor dezvoltate din Occident (tarii la care ne uitam cu invidie atunci cand vine vorba de salarii, de infrastructura, de conditiile de viata, etc) concediul de maternitatea este intre 2 si 4 luni, timp in care indemnizatia este una fixa, doar la noi, in Romanica, statul trebuie sa suporte aceasta cheltuiala timp de doi ani. Daca cei cu economii dezvoltate nu isi pot permite aceasta cheltuiala, tarii ca si care ne dorim sa ajunge, de ce refuzam realitatea asa cum este?

Sunt de acord ca avem politicienii incompetenti, ca avem o grava problema vis-a-vis de natalitate (avem o populatie imbatranita) dar trebuie gasite alte solutii, cum ar fi: reducerea duratei concediului de maternitatea, acordare altora benificii (scutire de la plata anumitor impozite), etc.

Din pacate asta e romanul nostru: asteapta sa i se dea mereu ceva, sa ii bage ceva statul mereu in buzunar (aici fac referire si la numarul mare pensionarii anticipate sau pe caz de boala - persoanal cunosc 3 persoane pensionate pe caz de boala din care doar unul este real). Atunci cand o sa ne schimbam atitudinea si vom incerca si noi la randul nostru sa facem ceva, abia atunci ceva se va schimba in tarisoara asta. Pana atunci...stati cu mana intinsa, poate mai pica ceva de sus.

joi, 15 aprilie 2010

Romani sau pomanagi?

Incep sa cred din ce in ce mai mult ca situatia in care ne afla ni se datoreaza cel mai mult nou. De ce? Foarte simplu: Recent am pus spre vanzare pe www.okazii.ro un aparat camera foto digitala semiprofesionista Fujifilm S5800, pretul fiind de 400 de lei (nu intru in detalii dar daca e cineva interesat poate sa ma contacteze). Cineva interesat de camera imi da urmatoare replica: "Iti dauu 300 de lei si te scap azi de ea". Pai asta e replica? Sau tentativa de negociere? Avand in vedere ca aceleasi model de aparat se vinde cu 5-600 de lei iar pretul cerut de mine e mai mult decat convenabil nu pot decat sa trag urmatoarea concluzie: SUNTEM UN POPOR DE CERSETORI SI TIGANII DIN "STRAINATATURI" NE REPPREZINTA IN TOTALITATE.
Din pacate asta e realitatea, romanului sa ii dai de pomana dar sa nu ii ceri sa munceasca sau sa fie onest. Suntem, am fost si vom fi, o lunga perioada de timp de acum inainte un popor de milogi, cersetori si pomanagi.

marți, 13 aprilie 2010

Prostia intruchipata si "iubaretii" de pe Fasbuc

Daca ar fi durut prostia, 99% din populatie ar fi umblat cu algocalminu' in buzunar. Eu nu am putut si nu pot nici in continuare sa inteleg cu reusesc unii sa indobitoceasca in masa. Am facut prostia (spre deosebire de unii macar am curajul sa o recunosc) sa ii vad profilu' pupincomunistului badea pe facebook si pot sa zic ca am ramas uimit de cate prostie zace in multa lume. Pai daca sa fiu "iubit" de atatia prosti adunati la un loc (si acum chiar nu ma mai mir cum reuseste maimuta zbieratorea sa indobitoceasca atata lumea) prefer sa raman sarac si anonim tot restul vieti...macar imi raman neuronu' intact si il mai si folosesc. Prefer asta in schimbul cocalarismului, a maimutarelii si a celorlalte "calitati" care, din punctul meu de vedere, il caracterizeaza pe "idolul" romanilor, badea. Cine se simte jignit...nu imi pare rau deloc. Asta e pararea mea, tin la ea si macar mi-am folosit neuronu' spre deosebire de alti. Mai e putin sa isi face si vanghelie profil si probabil ca o sa vedem aceiasi "iubareti" care incearca sa ne "lumineze" pe noi astia care stam si gandim singuri, ca nu e bine asa, trebuie sa ascultam ce se spune si sa inghitim in sec. Chiar imi e mila de voi si sper sa nu va doara.

duminică, 11 aprilie 2010

Motociclistii sau maimutele pe doua roti

A venit primavara si odata cu primvata maimutele pe doua roti (imi permit asociarea pentru ca seamana cu maimutele din "Vrajitorul din OZ" - versiunea in care aparea si Michael Jackson). Si ghici ce s-a intamplat? Arunca-ti ochiu' aici. Adica, strict din punctul meu de vedere si chiar daca par putin mai mult nesimtit, nimic neobisnuit.
Imediat cu apar maimutele pe doua roti bineinteles ca se inmultesc stirile de la ora cinci legate de accidente. Ca sa nu mentionez acum si accidentul din Satu Mare petrecut in Noaptea de Inviere.
Aceasta specie se incadreaza perfect in tipologie speciilor ce isi au habitatul natural la noi in tara. Ca sa fiu mai specific: circula brambura, nu au pic de responsabilitatea fata de ei insisi macar si apoi de vietile celorlalti pe langa care circula dar in schimb, cu un tupeu nesimtit, organizeaza fel de fel de mitinguri si intalniri ca sa isi planga de mila. Ba ca nu ar fi respectati, ba ca restul ar fi niste cretini iresponsabili. Si tocmai ei s-au gasit sa ne atraga atentia ca strazile sunt pline de alte genuri de maimute.
O tara in care totul e cu curu-n sus, in care toate se intampla pe dos si nimic numai e normal.
Cum bine zicea cineva acesti impotenti care nu bani pentru un BMW (majoritatea posesorilor de BMW-uri fiind verisorii lor indepartati, ai maimutelor sa ne intelegem bine) si pentru ca seara trecuta nu au putut sa si-o scoala trebuie sa ne demonstreze noua cat de "tari" sunt ei..."tari" in viteza, ca in altceva...

vineri, 2 aprilie 2010

Circul din presa

Dupa ce de cativa ani incoace toate emisiunile, ziarele si revistele sunt plini cu alde pitzi, ziaristi au inceput sa isi faca procese de constiinta. Cam ciudat...au mancat o paine buna dupa urma lor si acum incearca sa ne arate noua cat de jalnic a ajuns tara asta si persoanele ce fac umbra de pomana pamantului.
Pai cine le-a promovat domnilor ziaristi? Cine aduce pe prima pagina eleve porno, curve de lux devenit nevestele unor milionari, fel si fel de "maimute" aduse pe prima pagina si invitate in emisiuni difuzate in prime-time doar de dragul audientei.
Circul pe care suntem invitati sa il vedem in fiecare dupa-masa, in fiecare seara v-au umplut buzunarele, doar ca probabil acum lumea s-a saturat de acelasi circ, aceiasi maimutareala si incercati sa ne demonstrati cine sunt cu adeverale "vedetele de peste noapte".
O sa zici ca asta a cerut publicul. Pai si daca asta a cerut publicul si voi vroiati un public cult, intersat de subiecte ce ar trebui sa iti starneasca interesul trebuia sa il invatati, sa il cultivati. In schimb l-ati tampit. V-ati ales cu un public tampit, la fel ca multi dintre cei care se intituleaza cu mandrie jurnalisti.

Paste a la Romania

Mai sunt 2 zile. Pentru unii prilej de o mini-vacanta, pentru altii motiv sa petreaca.
Iepurasul a venit mai devreme anul asta pentru unii dintre noi si ne-a adus ba o greva, ba o marire de salariu, ba o prima babana. Acum depinde de ce partea a baricadei esti, unii pro alti contra.
Samabta seara in curtea biserici, pe biserica, in fata...fiecare unde apuca. Probabil din aceleasi telefoane mobile vor rasune tare si clar manele, din gura unuia mai sarac cu duhu' mai iese cate o perla, o injuratara sau poate ne mai onoreaza vreun "geniu" cu o replica ce iti ramane intiparita.
Babele se vor inghesui si vor injura mai rau ca tiganii la usa cortului. Se vor impinge care sa fie mai aproape de taica popa, ca daca stau asa aproape atunci taica popa o sa le faca o rezervare pentru un loc cat mai in fata si in cimitir. Cu cat esti mai aproape de usa bisericii cu atat mai aproape vor sa fie si babele de viata eterna.
Bineinteles ca dupa ce se terminca "sarada" cu lumina trebuie sa inceapa bataia pe "paste". Care ajunge primul, care ia mai mult, care e mai proaspat si tot felu' de tampenii.
Aceaiasi tiganeala din fiecare an, tipica pentru un popor de milogi care asteapta ca binele sa vina de undeva de sus fara ca ei sa ridice un degetel. Popor care asteapta sa vina Pastele cum asteapta Revelionul. O harababura de obiceuri populare, pagane si religioase.
Unii asteapta Pastele ca pe o salvare, ca pe un dar divin...de parca daca vine Pastele or sa primeasca ceva in plus, fie de la patron, fie Dumnezeu o sa ii scape de toate problemele. Tot ce trebuie sa faca e sa astepte Pastele.
O sa asteptam Pastele. Pastele o sa vina. Pastele o sa treaca. Si pe urma lucrurile se vor intoarce la normal si problemele vor fi tot acolo. Ca doar nu le rezolva nimeni peste noapte.
O sa mai stam asteptam multi ani de acum incolo pana sa scapam de ele, o sa asteptam pana cand NOI LE VOM REZOLVA, o sa asteptam pana cand lumea va contientiza ca trebuie sa faca ceva nu sa stea sa astepte cum astepta strabunica sa vin moartea sa o ia.

joi, 1 aprilie 2010

Prime de Paste din banii pe amenzi

Vreau sa zic ca ma mir de mirarea. Ei vin, fac control, dau amenda si banii incasati pe amenda se intorc tot la ei. Unde? In Romania. Inspectorii ANAF au fond de premiere constituit din banii pe care ii incaseaza pe amenzi.
Ce inseamna asta? Pai atunci cand se duc in control la un agent economic, agentul respectiv poate fi sigur ca nu va scapa fara amenda. Din punctul meu de vedere asta se cheama spaga legala. Cat de sigur mai poti fi de veridicitatea acelui control. O alta consecinta ar fi aceea ca probabil multi vor isi vor asuma riscul sa faca contrabanda, pentru ca riscul unei amenzii este aproape inevitabil. Iar consecinta pe care noi e vom resimti direct va fi ca produsele vor fi de o calitatea indoilnica, la fel ca si serviciile. Dumnezeu sa ne ajute!